Сторінка дефектолога

Освіта: вища, Донбаський педагогічний університет

Педагогічний стаж роботи: 2 роки

ХТО ТАКИЙ ДЕФЕКТОЛОГ?

Професія дефектолога знаходиться на стику медицини та педагогіки. Дефектологія (лат. defektus - недолік) - наука, що вивчає закономірності і особливості розвитку дітей з фізичними і психічними недоліками і питання їх навчання та виховання. Дефектолог - спеціаліст, який працює з такими дітьми. Метою його роботи є максимально можливі, через наявні особливості, розвиток і адаптація в соціальній, навчальній, побутовій професійній і інших сферах. Дефектолог оглядає дитину, шляхом діагностики виявляє наявні порушення, проводячи бесіди з батьками, з'ясовує обставини, за яких виникло і розвивалося захворювання, при необхідності призначає додаткове обстеження і аналізує його результати. Все це дозволяє точно визначити характер відхилення і вибрати напрямок для цілеспрямованої роботи з корекції. А якщо ці порушення через анатомо-фізіологічні причини повністю виправити неможливо - то організувати взаємодію з дітьми так, щоб вони надавали якомога менший вплив на розвиток інших, підлягаючих зберіганню функцій, а також сприяти соціальній адаптації своїх підопічних.

Існує декілька дефектологічних спеціальностей - сурдопедагогіка, лігофренопедагогіка, тифлопедагогіка, логопедія. Сурдопедагог навчає дітей з недоліками слуху, від абсолютно глухих до слабочуючих; олігофренопедагог навчає дітей з недоліками розумового розвитку; тифлопедагог - з недоліками зору. Логопед - фахівець широкого профілю, що працює зі всіма видами мовних порушень. Протягом робочого дня дефектолог проводить групові розвиваючі заняття, кількість яких передбачена програмою навчання і виховання дітей з різними відхиленнями, а також займається з ними індивідуально. Робоче місце дефектолога - кабінет, в якому знаходиться стаціонарна апаратура та інше устаткування, необхідне для занять.

Дефектолог працює в умовах високого психологічного і комунікативного навантаження. Спілкування в праці інтенсивне. Сфери застосування: дефектологи працюють в спеціальних школах та інтернатах, медико-психологічних центрах, дошкільних закладах (за потреби), центрах розвитку, медичних установах, спеціальних установах і соціальних службах в освіті тощо.

Потрібні хороші знання з педагогіки, психології, зі спеціальної і вікової педагогіки і психології, з розділів медицини в області наявних порушень, з соціальних, правових питань, з професійної орієнтації, соціальної адаптації і перспектив рацевлаштування.

Професійно важливі якості:

• терпіння;

• співчутливість; виражена гуманістична спрямованість;

• емоційна стійкість;

• спостережливість;

• такт;

• уміння аналізувати;

• наполегливість;

• націленість на результат.

Медичні протипокази:
• нервові та психічні захворювання;
• стійкі порушення зору та слуху;
• хронічні інфекційні захворювання.

Споріднені професії:
Логопед, психолог, педагог, вихователь, соціальний працівник.