Для вас батьки

Інтелектуальні ігри  по дорозі до дитячого садочка

Часто можна чути, що батькам не вистачає часу на заняття з дітьми. По дорозі до садочка треба розмовляти з дитиною, грати в інтелектуальні ігри, привчати спостерігати яка сьогодні погода, яка пора року, якого кольору листя, що змінилося, як поводяться птахи, що в них є (пір'я, лапи, дзьоб), чому одні улітають взимку,другі залишаються; чому з’явився льод і як пори року змінюють один одного. Як називаються пора року.

Приклади ігор:

«Назви одним словом»

– Стакан, каструля, сковорода, чашка, ложка, тарілка. Як називаємо одним словом?

– Диван, стіл, стілець,  ліжко

– Яблуко, груша, слива, абрикоса, вишня

– Капці,  чоботи, туфлі, кросівки, черевики

– Картопля, помідор, огірок, морква, буряк, капуста

– Плаття, пальто, футболка, шорти

«Що пропущено?»

Рахуємо до 3-х, до 5, до 10-ти і пропускаємо одну цифру. Дитина повинна почути що ви пропустили.

«Відгадай, що це»

Дорослий пропонує дитині вгадати за описом об’єкта. Наприклад: це овоч, його можна їсти сирим, можна  солити. Він довгий, зелений, росте на городі (огірок). І т.п.

Потім можна відгадувати вам, а дитина сама описує. Батьки вчать дитину вірно описувати об’єкт. Ця гра дуже корисна. Дитина вчиться розпізнавати за характерними ознаками. При цьому працює і образне і логічне мислення, уява. Дитина вчиться аналізувати, класифікувати, порівнювати.

«Порівняй!»

Будь які два предмети, які потрапляють у поле вашого зору, порівнюємо. Наприклад:

М’ячик і кавун, диню.

Дерево та кущ

Квітка

Пташка – тварина (кіт, собака)

Кіт – собака

Голуб – горобець

Вікно –  двері і т.п.

Заставляємо дитину логічно мислити.

«Що змінилося?»

Уяві собі, по доріжці у лісі ідуть зайчик, ведмедик, лисичка (можна більше , залежить від віку дитини.)

Тут лисичка схопилася і стала першою. Що змінилося. Хто тепер за ким іде?

Дитина уявляє собі ситуацію, утримує її в пам’яті аналізує зміни. Ця розумова операція – основа сприйняття учбового матеріалу у школі.

Дитина може помінятися з вами ролями і сама задає вам подібні завдання. Робіть свідомі помилки, провокуйте дитину на захист своєї версії. Це корисно для розвитку  мови вашої дитини, формує вміння спостерігати обґрунтовувати свої погляди, не довіряючись сліпо на авторитет старшого.

Подібні ігри підходять як  для 3-х літнього малюка,так і для 5-ти– 6-ти літнього,для молодшого дошкільника.

Можливості маленьких дітей набагато глибші, чим про це прийнято думати.

Поради батькам дітей із ЗПР

(Затримкою психічног розвитку)

Затримку психічного розвитку зумовлюють різні запальні захворювання центральної нервової системи впродовж перших років життя, а також травми головного мозку. Ознаки затримки психофізичного розвитку, пов'язані з ушкодженням мозку, у багатьох дітей виявляються уже в ранньому дитинстві: запізнілим початком ходіння, незграбністю в рухах, затримкою у розвитку мовлення, зниженою пізнавальною активністю. Залежно від того, які функціональні системи мозку зазнали ушкодження, можна спостерігати окремі особливо виражені порушення пізнавальної діяльності. У деяких дітей найбільш вираженими є недоліки розвитку мовлення, читання, в інших - лічби, просторової орієнтації, довільної регуляції поведінки.Крім розглянутих біологічних факторів, затримку психічного розвитку можуть зумовити ще й так звані соціальні або біологічні чинники. Сама назва говорить про те, що тут негативний вплив на розвиток дитини справляють умови соціального оточення (умови проживання, організації розвитку, вигодовування (харчування), спілкування тощо); розкриваючи біологічні чинники, ми вже частково торкнулися і соціальних.

/uploads/editor/1924/92799/sitepage_131/files/poradi_batkam_ditey_iz_zpr.docx

Допомога в мовленнєвому

розвитку дитини

Термін появи першого слова у дітей має великий діапазон. Не варто програмувати свою дитину на промовляння першого слова, фрази у чітко визначені вами терміни. Ще гірше, коли успіхи своєї дитини ви порівнюєте з мовленнєвим розвитком чужого однолітка, а то й меншого на кілька місяців. Це не трагедія, що інший такий балакучий. Справа в тому, що він – інший. Процес появи першого слова, фрази – індивідуальний, неповторний, темпи збагачення словника та терміни оволодіння ним у кожної дитини різний..